Akce a soutěže

19.05.2019 22:08

Věkoše se švýcarskou stopou

text, foto: (jjk) Věkoše se švýcarskou stopou
V polovině května se opět po roce potkali vrtulníkáři tradičně v Hradci Králové na tradiční Helicoptershow, která se skládá z programu pro odbornou veřejnost první den a leteckého dne v sobotu. Ve dnech 17. a 18. května 2019 se tak nad královéhradeckém letištěm, a taky na něm, proháněly nejen vrtulníky, ale i různá jiná létající technika, doplněná automobily a Rally Show, která už je v posledních letech součástí této akce. Letos se navíc měli své zastoupení i švýcarští letečtí záchranáři společnosti Air Zermatt v podobě vrtulníku Bell 429.
Jako tradičně Helicoptershow začala v pátek 17.května 2019, kdy proběhly odborné semináře a posléze i praktický výcvik záchranářů a hasičů a dalších složek Záchranného integrovaného systému. Páteční odpoledne pak patřilo dětem, kterým byl věnován program zaměřený na prevenci, dodržování bezpečnosti a záchranu lidských životů včetně samotné resuscitace. Také prezentace středních a vysokých škol se zaměřením na letecké, záchranářské, hasičské a policejní obory byla v tomto roce novinkou.
V pátek (ale samozřejmě i v sobotu) se také představila společnost Air Zermatt AG, která kromě jiného provozuje ve Švýcarsku leteckou záchrannou službu. V Hradci Králové představila vrtulník Bell 429. Společnost v loňském roce oslavila padesáté narozeniny, protože Air Zermatt byl založen v roce 1968 a dnes má ve své flotile devět verulníků Eurocopter AS 350B3, Aérospatiale SA-315B Lama a Eurocopter EC 135T3 respektive EC 130T2. A samozřejmě zmíněný stroj Bell 429, který společnost představila v Hradci Králové.
Letecká záchranná služba ve Švýcarsku je provozována několika soukromými firmami z nichž je nejznámější nezisková společnost Schweizerische Rettungsflugwacht Rega a její partneři. Rega provozuje dvanáct svých vlastních leteckých základen a jednu partnerská organizace v Meyrinu u Ženevy. Výjimkou je kanton Valais, kde jsou za leteckou záchrannou službu zodpovědní Air Zermatt a Air Glaciers. Air Zermatt logicky má základnu ve stejnojmenném městě.
Vrtulníky Bell 429 (cn 57330/2017, HB-ZOZ byl představen v Hradci Králové) švýcarská společnost Air Zermatt AG pořídila v posledních dvou letech. 
Vrtulník Bell 429 je pokračovatelem stroje Bell 427, který létal například u společnosti Alfa-Helicopter, která provozovala leteckou záchranku v České republice pětadvacet let. Tento stroj byl vyvinut ve spolupráci společností Bell Helicopter Textron a Korea Aerospace Industries a první prototyp vzlétl 27. února 2007 a certifikaci získal 1. června 2009.
Stroj Bell 429 je vlastně i reakcí na nepříliš úspěšnou kariéru Bell 427 v letecké záchranné službě a vlastně jediným provozovatelem ve zdravotnické konfiguraci na světě, který je pro LZS využil, byla česká letecká společnost Alfa Helicopter. Společnost Bell se tak rozhodla konkurovat firmám Airbus, která dnes produkuje úspěšné stroje Eurocopter EC135 a firmě Leonardo produkující vrtulníky AgustaWestland AW109 a stroj Bell 427 přepracovala do verze Bell 429.   
Původně byl stroj upraven a vznikla tak verze Bell 427S3i, ale stále případným zákazníkům nenabízel totéž, co konkurence a tak vznikla verze Bell 429 se zcela novým konstrukčním prvkem podle programu MAPL (Modular Affordable Product Line) a novým rotorem. Vrtulník Bell 429 v základní výbavě nabízí skleněný kokpit a stroje jsou schopny letu podle přístrojů.
Posádku tvoří pilot a až sedm pasažérů (objem kabiny je 5,8 m³) a sanitní verze pojme v případě potřeby i dvě lehátka (standardně jedno). Délku má 12,7 metru, výšku 4,04 metru, prázdnou hmotnost 1 925 kilogramů, maximální vzletovou hmotnost 3 175 kilogramů a maximální hmotnost nákladu je 1 925 kilogramů.
Pohonnou jednotkou jsou dva motory Pratt & Whitney Canada PW207D1 (466 kW) a průměr nosného rotoru je 10,97 metru. Maximální rychlost pak 287 km/h a cestovní rychlost 273 km/h. Dolet je 772 kilometrů a dostup  6 096 metrů.
 
Ale co se týče Helicoptershow, tak tu doplňovala už tradičně i Rally Show. Kromě doprovodného program v podobě ukázky činnosti hasičů, zdravotníků, kynologů, ale i policie a vězeňské služby a mnoha dalších se samozřejmě největší pozornosti těšily letové ukázky.
Letecké ukázky načal průlet skupiny letounů Cessna Grand Caravan a po nich Piper PA-18 Super Cub, následovaný strojem Jak C-11 a skupinou letouny Cessna C525 a CJ 2+. A hlavní program odstartoval průlet osmnácti vrtulníků.
Historicky poprvé byla v Hradci Králové k vidění ukázka záchrany osob z lanovky, jejíž část, se dvěma sedačkami, na letišti vyrostla. Zásahu se kromě posádek vrtulníků účastnili i členové horské služby. Také se prezentoval simulovaný výjev hromadné nehody se zásahem všech složek IZS včetně vrtulníků. A také nechyběla „dopravní nehoda“ autobusu s osobními vozy a transportem eskortované osoby do níž se zapojily hasičské jednotky, Policie ČR, příslušníci VSČR Věznice Rýnovice, 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany Liberec, psovod se záchranným psem a pět vrtulníků.
Představili se i letci, kteří patří do rodiny rakouské společnosti Red Bull. Pilot Mirko Flaim předvedl (v Hradci také premiérově) vrtulník Bell 47, který divácky proslavil například seriál M*A*S*H. A seriál Red Bull Air Race zastupoval úřadující mistr světa Martin Šonka a Petr Kopfstein.
Kromě toho byly k vidění na obloze i vojenské vrtulníky Mi-171 a W-3A Sokol, premiérově Robinson R66 a bezpilotní vrtulník SkySpotter 150.
 
A pro připomenutí předchozí návštěvy Helicoptershow viz. 2018 Něco nového a něco starého, 2017 viz. Rojení vrtulníků nad Hradcem, v roce 2016 Patnácté rojení u Piletického potoka, a předchozí návštěvy  2015 Vlastně jen taková polovina, a dále viz. rok 2014 Slídil u rybníka, Kraljevská sanitka a nosič klimatologův …, Na Air Ambulance v roce 2002 viz. Tradiční sešlost na letišti Věkoše …, v roce 2005 viz. Letečtí záchranáři v Hradci Králové. V roce 2008 se tradice přerušila a k obnovení vrtulníkářského veletrhu Helicoptershow došlo až v roce 2011 viz. Návraty na Pouchov… a rok 2013 a viz. Rotory pro celou Evropu….
text, foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama